Bir otomobil bayisi seçmek, bir araba modeli seçmek kadar önemlidir. Yeni otomobilin izlenimi bayi ile iletişime bağlıdır ve satın alma işlemi sırasında herhangi bir sorun yaşanırsa, o zaman bu sorunla uğraşması gereken satıcı olacaktır. Bu konuda çevrenizde bulunan insanlardan yardım ve fikir alabilmekle birlikte daha profesyonel fikirler için Toyota Özel Servis hizmeti veren firmalara başvurmanız daha doğru kararlar alabilmeniz mümkün olacaktır. 

Otomobil bayilerinin birbirinden farkı nedir?

Bir otomobil bayisinin seçimini etkileyen ana birincil faktör coğrafi konumudur. Büyük olasılıkla, bayi birden fazla kez gelmek zorunda kalacaksınız (ilk tanışma, test sürüşü, sipariş verme, ön ödeme yapma, araba alma vb.), Bu nedenle konumun rahatlığı önemli bir rol oynar. Ancak, bulunduğunuz bölgede yalnızca bir resmi bayi varsa, o zaman özel bir seçenek yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlar daha fazla çeşitliliğin ve daha uygun koşulların olduğu büyük şehirlere arabalar için gelmeyi tercih ediyor.

Her üreticinin, tüm yetkili bayiler için geçerli olan kendi  kurumsal standartları vardır. Sadece binanın görünümü, çalışanların kıyafet kuralları ve tabelalardaki yazı tipleri ile ilgilenmezler. Alıcı ile iletişim standartlarına oldukça fazla dikkat edilir. Ancak aynı kuralların tüm marka için geçerli olmasına rağmen, her yerde farklı şekillerde geçerlidir. Bu nedenle, ilk dakikalardan itibaren bir araba bayisiyle iletişim kurmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, ilk aramada bir yönetici ile iletişim kurabilmek için uzun bir bekleyişten başlayıp resepsiyonda küfür eden sekreterler bulunuyorsa o zaman başka bir otomobil bayisine başvurmalısınız.

Her bayi, müşteriyi kendine göre çekmeye çalışır ve başlangıçta aynı arabalar için satın alma koşulları daha çekici olabilir. Promosyonlar tamamen farklı olabilir. Birisi nakit indirimleri sunar, birisi hediye olarak seçenekler sunar ve diğerleri bakım masrafları için uygun koşullar, düşük kredi oranları, sigorta avantajları ve bonus olarak tatil seçenekleri sunar. Toyota Özel Servis firmaları, bu koşulların ortaya çıkmasının aynı zamanda bir avantaj olarak kullanılması için oldukça iyi olduğunu vurgulamaktadır. Bu koşullar kıyaslanarak araba bayilerinden gerekli indirimleri yaptırmanız mümkün olabilecektir.

Bazı otomobil bayileri kalitesiz hizmetler sunabilmektedir. Bu, ek donanımın seçeneklerinin uygulanamaması veya daha pahalı bir konfigürasyon, teslimat sürelerinde aksamalar veya hatta kullanılmış bir arabanın yenisi kisvesi altında satılması olabilir. Bu gibi durumlar karşısında nasıl davranacağınızı Toyota Özel Servis firmalarına başvurarak öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte aynı bayiden daha önce araba satın almış olanlarla konuşarak fikir alabileceksiniz.