Nissan Özel Servis tarafından sadece servis hizmeti değil aynı zamanda arabalarla ilgili birçok bilgi verilmektedir. Arabalarla ilgili olarak her konuda bilgi alabilecek ve bununla birlikte tüm servis ihtiyaçlarınızın da karşılanması mümkün olacaktır.

Servis bazlı çalışmaların yanı sıra Nissan Özel Servis hizmeti alanların en fazla sorduğu soruların başında vücut tipleri ile ilgili sorular sorulmaktadır. Bu soruların sorulmasının en büyük nedenleri ise insanların araçlara ait olan vücut tiplerini tam olarak bilinmiyor olmasıdır.

Vücut tipleri

Nissan Özel Servis tarafından verilen bilgiler göz önünde bulundurulduğunda araç satın alınırken en önemli sınıflandırma kasa tipine dayanmaktadır. Buradaki ana kavram "hacim" olacaktır. Örneğin üç kutu şeklinde olarak düşünülen, ayrı bir motor bölmesi, yolcu bölmesi ve bagaj bölmesi olan klasik bir otomobildir. İki hacimli bir kutu, daha çok motor için ayrı bir bölmedir ve tek bir kabin ve bagajdır (arka motor düzenine sahip bazı araçlarda birleşik bir iç ve motor alanı bulunur ve gövde ayrı olarak öne yerleştirilir). Tek boşluk, arabanın tüm parçaları için tek bir boşluk anlamına gelir.

Yani, ana binek otomobil türleri sedan ve hatchback olarak iki ana sınıfa ayrılabilir. Sedan (İngiltere ve Japonya'da sedan, Amerika'da notchback) üç parçanın da yapısal olarak birbirinden ayrıldığı klasik bir hardtop üçlü kutudur. Bir hatchback, iç ve bagajın tek bir boşluk olduğu ve bagaj kapısının camla birlikte açıldığı iki hacimli bir hardtoptur.

İstisnalar olmasına rağmen her ikisinin de genellikle 4 yan kapısı vardır. Bunlar, genellikle aynı teknolojik platforma ve aynı güç aktarım mekanizmalarına ve seçeneklere sahip olan ve fiyat açısından çok fazla farklılık göstermeyen en yaygın iki gövde tipidir. Hatchback'ler daha kısa oldukları için park etmek için daha uygundur, ancak sedanlar geleneksel olarak daha lüks araçlar olarak kabul edilir.

Sedanlar arasında ayrı bir alt tür ayırt edilmelidir. Limuzinler, ikinci sıradaki yolcuların konforu için sürücü koltuğu ile kabinin geri kalanı arasında bir bölme bulunan uzatılmış araçlardır.

Sedan ve hatchback arasında birkaç ara tip vardır. Fastback, güçlü bir şekilde eğimli arka camı, ancak ayrı bir bagaj kapağı olan bir sedandır. Liftback, 5. bagaj kapısı sayesinde hatchback'e çok benzeyen bir sedan, ancak ikincisinden farklı olarak, arka sedan ile aynı çıkıntıya sahip ve en büyük iki araba - istasyon vagonu da büyük bir çıkıntıya sahip ve tavanı tüm arabanın sonuna kadar uzanıyor. Model adlarında bulunan birçok tanıma sahiptir. Tourer, Estate, Kombi, Avant, Caravan ve sadece Van bu tanımlardan bazılarıdır. Böyle bir arabanın çok büyük bir bagajı vardır ve genellikle sedanlardan ve hatchback'lerden daha pahalıdır.