Modern bir araba oldukça karmaşık bir mekanizmadır ve tüm parçaların içinde uyumlu ve düzgün çalışması için birbirlerine alışmaları için zaman verilmelidir. Bu yüzden yeni arabaların belirli süreler boyunca kullanılması gerekiyor. Bununla birlikte özellikle sıfır araçların çalıştırılmasının tamamen kontrol altında gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Mazda Özel Servis tarafından verilen bilgiler göz önünde bulundurulduğunda araçların belirli km'lere kadar oldukça dikkatli ve aracın zorlamadan kullanılması gerektiği vurgulanmaktadır. 

Yeni bir arabanın ne kadar zorlanmaya ihtiyacı olup olmadığı, sahibinin bayiden öğrenebileceği ilk şey olması gerekmektedir. Ancak satıcılar, özellikle pazara yeni giren otomobiller hakkında her zaman tam bilgiye sahip değildir. En doğru olan şey araç el kitabını okumaktır. Bu küçük kitaba "teknik kılavuz" veya "kılavuz" denir. Kullanımın ilk kilometresi için izin verilen çalışma modları ve bu kilometrelerin kaçının olması gerektiği konusunda bir bölüme sahip olmaları gerekir. Bu konuda Mazda Özel Servis tarafından öneriler varsa, o zaman onlara uymanız gerekir.

Genellikle şu şekildedir:

  • Yoldaki tümseklerden düşük hızlarda geçmek,
  • Ani frenlemeden kaçınmak,
  • Motoru belirli bir hız seviyesinin üzerinde kullanmamak,
  • Motor devrinde ani sıçramalardan kaçınmak,
  • Yüksek veya düşük hızlarda uzun süreli kullanmamak,
  • Motorun aynı hız seviyesinde uzun süreli çalışması istenmeyen bir durumdur.

Özellikle düzensiz ritmiyle trafik sıkışıklığında yaygın olan aracın zorlu çalışma koşullarından kaçının. Motorun ısınmak ve normal çalışma moduna dönmek için zamanı olmadığından, sık ve kısa yolculuklar yapmamak da daha iyidir. Aracın "kargo" özelliklerini test etmemeli ve onu bir traktör olarak (bazı talimatlarda, tekerlekli bir araba ile bir şeyler çekmek doğrudan yasaktır) kullanmamalısınız.

Mazda Özel Servis tarafından sizin için belirlenen ya da sizin özel olarak sorduğunuz tüm soruların cevaplarını çok iyi bir şekilde dinlemeli ve harfiyen yerine getirdiğinizden emin olmalısınız. Bu durumun aksadığı ya da ihmal edildiği zamanların olması durumunda aracın çok daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalabileceği unutulmamalıdır. Öyle ki çok küçük arızaların giderilmemiş olması aynı zamanda çok daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilecektir.