Araba satmaya karar verdiğiniz andan itibaren aslında farklı bir durumu yaşayacağınız sürecinde içine girmiş olacaksınız. Bir arabanın satışı acilen paraya ihtiyaç duyulduğunda planlanmamış bir durumla bağlantılı değilse, bu konuda acele etmeden ve dikkatli bir şekilde yaklaşmalısınız. Ancak her mal sahibi için, arabadan ayrılma zamanının geldiğini farklı sebeplere bağlayarak ortaya koyabilir.

Resmi garantinin sonu

Aracın satılmasının zamanının geldiğinin sinyali, resmi garantinin sonu olabilir. Çok sayıda araç için bu 3 yıl veya 100.000 km'dir. Bazı markalar bu süreyi 5 hatta 6 yıla çıkarmasına rağmen, kilometre nadiren 150 bini geçmektedir. Garantinin sonu yaklaştıkça, yalnızca filtrelerin ve yağın değil aynı zamanda kayışların, silindirlerin, contaların vb. değiştirilmesi gerektiğinde daha pahalı bakım gerekir ve garanti süresi dolduktan sonra, mal sahibinin onarımlar ve yedek parçalar konusunda endişelenmesi gerekecek, bu yüzden birçok kişi aracı daha yeni bir arabaya değiştirmeyi tercih ediyor.

İlk yıllarda değişim avantajları

En büyük mali kayıplar yeni araç sahipleri tarafından yapılır. Bazıları satıştan sonraki ilk üç yıl içinde % 40'tan fazla değer kaybediyor. Hyundai Özel Servis uzmanları, farklı fiyat segmentlerindeki değer kaybının ortalama değerini analiz ettiler. Bu nedenle, 3 yıllık kullanımdan sonra satılan arabaların belirli oranlarda değer kaybettiği bilinen bir gerçek olarak karşınızda duracaktır. Yeni bir otomobil satarken kayıpları en aza indirmek için ikinci yıl için arabaları değiştirebilirsiniz. O zaman modele bağlı olarak fiyat farkı % 10-20 olacaktır. Ancak araba zaten yaşlıysa (5 yaşın üzerinde), o zaman fiyatı çok daha fazla etkilenecektir.

Araba yorgunluğu

Aracın sorun yaşamaya başladığına dair sinyaller yavaş yavaş gelir. Hyundai Özel Servis uzmanları bu konuda yaşanacak ilk sinyallerin fren balataları, sigortalar, ampuller vb. unsurlarda fark edilebileceğini ön görmektedir. Süspansiyon, motor veya şanzıman ile ilgili daha ciddi sorunlar dengesiz çalışma, gürültü, yağ sızıntıları ile öngörülebilir. 

Önleyici çalışmalar zamanında yapılırsa, uzun süre büyük onarımlara ihtiyaç duyulmayabilir. Ancak "kendi" ustalarına veya kendi bilgilerine sahip olarak işlemlerde bulunabilir. Bu durum aslında aracın bir servise götürmeden daha ucuz olmasını sağlarken, problemin çözülmemesi ya da daha büyük sorunlara neden olabileceğinden dolayı daha büyük faturalarla karşılaşmanıza neden olacaktır. 

Bu durum özellikle arabanın yaşı ilerledikçe kendini daha fazla ortaya çıkartacaktır. Bundan dolayı arabanın yorgunluğunun artmaya başlamasının ardından aracınızı satmaya karar verebilir ve daha yeni modellere sahip olmaya çalışabilirsiniz.

Mevsimsellik ve piyasa koşulları

Satmak için yılın en iyi zamanı, Nisan ayında zirve yapan bahardır. Yaz başında ve sonbaharda daha az araba satışı olur. Bununla birlikte Hyundai Özel Servis uzmanları, sektörün en ölü olduğu dönemin kış mevsimleri olduğunu ifade etmektedir. Bu koşulları göz önünde bulundurarak satışı gerçekleştirebilirsiniz.